Χημικό Peeling
Τι ουσίες χρησιμοποιούνται στο χημικό peeling;
Οι ευρέως χρησιμοποιούμενες ουσίες στο χημικό peeling είναι:
- Α Υδροξυ οξέα – ΑΗΑ. Τα ΑΗΑ είναι ιδανικά για την αντιμετώπιση της ήπιας φωτογήρανσης, ενεργού ακμής και ουλών ακμής, λεπτών γραμμών έκφρασης, χρωματικών διαταραχών και ξηρότητας δέρματος.
- Γλυκολικό οξύ. Το γλυκολικό οξύ χρησιμοποιείται σε διάφορες περιεκτικότητες από 30 έως 70%. Είναι ιδανικό για την αντιμετώπιση χρωματικών διαταραχών (μέλασμα, ηλιακές/γεροντικές κηλίδες, μεταφλεγμονώδη υπερμελάγχρωση, χλόασμα), ενεργού ακμής και ουλών ακμής.
- Σαλικυλικό οξύ.
- Τριχλωροξικό οξύ (TCA). Χρησιμοποιείται σε συγκεντρώσεις 10-15-20 . Οι κύριες ενδείξεις χρήσης του είναι η φωτογήρανση, οι ηλιακές φακές και οι ρυτίδες έκφρασης.
- Μανδελικό οξύ.
- Αζελαϊκό οξύ.
- Κοχικό οξύ.
- Διάλυμα Jessner.
- Φαινόλη.
Όσο πιο βαθύ είναι το peeling τόσο πιο άμεσα ορατό είναι το αποτέλεσμά του, αλλά και τόσο μεγαλύτερος ο χρόνος αποθεραπείας.
Ποιες οι ενδείξεις για την εφαρμογή των χημικών peelings;
Ενδείξεις για την εφαρμογή των χημικών peeling:
- Αντιμετώπιση της φωτογήρανσης
- Μείωση ρυτίδων και λεπτών γραμμών
- Εξαφάνιση δυσχρωμιών, κηλίδων, πανάδων, μελάσματος
- Αντιμετώπιση ενεργού ακμής
- Αντιμετώπιση ουλών ακμής
Σε ποια σημεία του σώματος εφαρμόζονται τα χημικά peelings;
Οι συχνότερες περιοχές που εφαρμόζεται η θεραπεία με χημικά peeling είναι το πρόσωπο, ο λαιμός, το ντεκολτέ, τα χέρια και η ράχη
Γιατί να μας επιλέξετε
![](https://www.dermoanaplasis.gr/wp-content/uploads/2020/10/health-icon-6.png)
Το δερματολογικό κέντρο DERMOANAPLASIS είναι ένα σύγχρονο δερματολογικό ιατρείο, άρτια εξοπλισμένο με υπερσύγχρονα διαγνωστικά συστήματα και τα πιο εξελιγμένα μηχανήματα κοσμητικής δερματολογίας.
![](https://www.dermoanaplasis.gr/wp-content/uploads/2020/10/health-icon-1.png)
Στις εγκαταστάσεις μας πραγματοποιούνται όλες οι εφαρμογές της Κλινικής και της Αισθητικής Δερματολογίας από εξειδικευμένο προσωπικό με πολυετή εμπειρία στον χώρο. Στόχος μας είναι η παροχή σύγχρονων, επιστημονικά τεκμηριωμένων και εξατομικευμένων υπηρεσιών.
![](https://www.dermoanaplasis.gr/wp-content/uploads/2021/10/Trust_1.png)
Για εμάς κάθε άτομο είναι μοναδικό με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, εμπειρίες και προσδοκίες. Μαζί συναποφασίζουμε και οικοδομούμε το πλάνο των θεραπειών που ανταποκρίνεται καλύτερα στις ανάγκες και τις δυνατότητές του.